Prágai beszámoló
Salvatore Leone bemutatta stratégiai tervét 2019-2022 közötti időszakra vonatkoztatva. A fő témája ennek a tervezetnek az diszkrimináció csökkentése és a betegek jobblétének növelése. Ennek négy fő területét említette: kezelés minősége, munka, jólét, életciklusok. A napot egy szavazás, mely új tagok (Kazahsztán, Montenegro és Brazília) belépéséről szólt és egy bemutatkozó zárta, ami egy új egyesület (Trinidad és Tobagó) csatlakozási kérelméről szólt. Ebből is látszik, mennyire terjed az IBD-re való felhívás fontossága világszinten is.
Ehhez kapcsolódóan a szombati napon a 2019-es IBD világnapról kaptunk egy rövid összefoglalót és betekintést a 2020-as világnap terveiről, mely az "IBD és a munka" tematikával foglalkozik. Prioritásai a témának: diszkrimináció a munkaerőpiacon, munkahelyeken, munkaügyi jogok, szociális - és rokkantsági irányelvek.
Dr. Martin Bortlík, prágai gasztroenterológus előadása a csehországi IBD-s helyzet összefoglalójáról szólt. Az előadásokat Dr. Yoram Inspector, a londoni Szt. Mark kórház pszihológiai részleg vezető pszichiátere zárta a "Kapcsolat a beled és az agyad között" című beszámolójával.
A fontossága és a tanulsága az ilyen gyűléseknek, hogy össze kell fognunk betegeknek, orvosoknak, hozzátartozóknak és támogatóknak, hogy minél könnyebbé és jobbá tehessük saját életünket és másokét, mert az IBD-ben nincsenek határok, nyelvek és más kultúrák. Egyaránt érint mindannyiunkat.
Ezért használja az EFCCA a #UnitedWeStand linket.
Az előadásokat az EFCCA élőben közvetítette és visszanézhetőek az EFCCA facebook oldalán angol nyelven.